Jak splácet své dluhy v rámci insolvence

Dluhy platit musíme, to je jasné. Pokud se dostaneme do neřešitelných situací, může nám pomoci jedna zákonná možnost, kterou je insolvence. Jak v rámci ní své dluhy můžeme splácet konkrétně? Začněme tím, co je insolvence a jaká konkrétní specifika vlastně nabídne. V první řadě je to až pětiletý postup, který musí být nejprve schválený soudem. Následně nás obsahuje registr dlužníků insolvence. To znamená, že na nás nemohou současní věřitelé a všechny závazky hradíme výhradně soudu. Co je hlavním pozitivem, to je rozhodně informace spojená s tím, že mnohdy stačí uhradit jenom 30 procent našich závazků a zbytek je nám odpuštěn.


Mnoho lidí využívá u insolvence splátkový kalendář

Nyní se již podívejme právě na to, jaké jsou vlastně možnosti hrazení našich dluhů. Tou první, která je v rámci insolvence rozhodně nejvíce využívaná, to je možnost hradit své dluhy prostřednictvím splátkového kalendáře. O tom, kolik budeme platit měsíčně, si často můžeme říci, stejně jako nám může s výpočtem pomoci také kalkulačka insolvence. Doba splácení může trvat až pět let, díky čemuž můžeme celkové splátky vcelku dobře rozložit na menší a tedy lépe zvládnutelné sumy. Rozhodně to ale není jediná možnost hrazení našich dluhů.


Insolvence fyzických osob nabídne i hrazení v rámci mimořádných plateb

Ty se nás týkají ve chvíli, kdy získáme peníze mimo náš běžný příjem, a to jak ze zaměstnání, tak samozřejmě i podnikání. Pokud budeme v rámci sledování insolvence konkrétní, je třeba říci, že dané peníze získáme z prodeje našeho majetku. A to toho, který uvedeme ve své žádosti a u kterého jsme ochotni realizovat právě jeho prodej. Oproti jeho zabavení třeba věřitelem nebo exekutorem přináší insolvence fyzických osob výhodu v tom, že na prodej máme mnohem více času. To je spojeno i s faktem, že tak můžeme získat mnohem více peněz, což se pozitivně podepíše na rychlejším uhrazení našeho dluhu.